0dcbc3faeed7fd32a64ee6b4853535f2

Kilka dni temu w Kielcach odbyły się mistrzostwa Polski kolarzy górskich. Oczywiście najbardziej emocjonujące były wyścigi elity kobiet i mężczyzn. Wśród startujących stawiła się cała czołówka polskich górali. Ale i tym razem nie było niespodzianki. Chociaż jednak...bo po raz pierwszy tytuł mistrza Polski ;) zdobył rower na wielkim kole. To zasługa Marka Galińskiego, bo jemu to pozwolił się powozić 29er Speca. To znaczący krok w popularyzacji wielkokołowców.

Ryszard Biniek

W elicie kobiet triumfowała jak zwykle Maja Włoszczowska (CCC Polkowice), a wśród elity mężczyzn po raz dziewiąty tytuł zdobył Marek Galiński (JBG-2 MTB Professional MTB Team). Dla porządku dodam, że srebrny medal wśród kobiet zdobyła Anna Szafraniec, a brąz Magdalena Sadłecka, obie to klubowe koleżanki Mai z CCC Polkowice. Zaś tytuł wicemistrza Polski wśród panów zdobył Marek Konwa (Milka Trek MTB Racing Team), a brązowym medalistą został natomiast Piotr Brzózka (JBG-2 MTB Professional MTB Team).

0dcbc3faeed7fd32a64ee6b4853535f2 8b8da5f07e79f13c74a7e60c1e63d2f9

I ta powyższa informacja nie jest błyskawicznym newsem, bo takie już kilka dni temu obiegły większość mediów sportowych i rowerowych. Ale wszystkie one nie napisały o fakcie nam bliskim … mianowicie, że marek Galiński zdobył tytuł mistrza Polski na rowerze 29er. To następny sygnał, że duże koła zdobywają coraz więcej zwolenników, także wśród zawodowego peletonu kolarzy górskich. da728eb3e7664a00e1d949c707fd75fdRowery te w coraz większym stopniu są widoczne na zawodach i to nie tylko lokalnych, ale na narodowych i światowych wyścigach. Coraz większa rzesza zawodników o różnym poziomie sportowym, także tych z najwyższej półki próbuje walczyć na rowerach 29er. I także na tych mistrzostwach widać było więcej wielkokołowców. To dobrze wróży temu segmentowi rowerów górskich.

Cieszy bardzo, że także na naszym podwórku takie „eksperymenty” mają coraz liczniejsze miejsce. Bo nie jest tajemnicą, że w JBG-2 MTB Professional MTB Team - klubie w którym jeździ Marek Galiński, nie tylko on, ale więcej zawodników jeździ na wielkich kołach. Cały ten team dosiada rowery Specialized. A tytuł dla mistrza wywalczył S-Works Stumpjumper 29er :)

Po zapowiedziach trenera Piątka czekamy teraz na wieści jak Maja Włoszczowska radzi sobie na wielkim kole, bo takowe rowery Scotta miała w tym sezonie testować.